2011. november 30., szerda

RIPORT TAGOKKAL 1.

Új sorozatban szeretnénk a tagjainktól néhány választ kapni olyan kérdésekre, amikre kíváncsi lehet az érdeklődő olvasó is. Többféle tagság létezik alegységünkben. Az egyikben egyenruhásan és tevékenyen vesznek részt a feladatokban, a másikban mindenben részt vesznek, amiben tudnak és lehetséges, de egyenruha nélkül. Ezenkívül vannak támogató tagok is.

Jelen riportban Mátyás Norbert nőr. törzsőrmesterrel beszélgettem, aki nem sokkal az alapítás után lett tag. Ő aktív, egyenruhás bajtársunk. Őrmesterként lett tagja csapatunknak, ám szorgalmas és eredményes munkájának következtében már előléptették. A városi ünnepségek állandó résztvevője, így a díszőrség legaktívabb tagja is.

1-Miért lettél nemzetőr?
Mert úgy éreztem, hogy ezzel tudok valamit kezdeni vagy cselekedni. Új dolognak tartottam, nem bántam meg, hogy beléptem, ez biztos!

2-Mi az, amit kaptál a Nemzetőrségtől?
Sok embert ismertem meg, olyanokat. Sok jó dolog van amit kaptam hm... csak a Bácsalmás ahol voltunk, hogy más ne említsek. Ott a járőrversenyen másodikok voltunk erre is büszke vagyok. Arra, hogy meg tudtam mutatni hogy én is érek valamit! De sok más dolog is amiért megérte, hogy csatlakoztam a nemzetőrséghez.

3-Erre számítottál?
Igen erre számítottam, de bevallom először féltem mi is lesz belőle: tudom-e csinálni vagy nem! Amikor elkezdődnek az ünnepségek kis szorongás van bennem, de utána megy minden magától!

4-Miért ajánlanád másoknak?
Először is azért ajánlanám, hogy tudják meg mi is ez a nemzetőrség mit és miket kell csinálnunk vagy csinálniuk ha tagok lesznek. Tudják, hogy sok dolgot fognak megtanulni és sok emberrel ismerkedhetnek meg. Felfigyelnek ránk és számitanak a munkánkra!

5-Mi neked a Nemzetőrség?
Egy cél, hogy nem csak azért vagyok, hogy létszámot növeljem, hanem, hogy ott legyek az ünnepségeken.

2011. november 21., hétfő

ALAKISÁG

  Az alakiság szabályozott mozgásformák összessége, egyöntetű tevékenység  és fegyelmezett magatartás.
A korai időkben fontos volt, hogy a ma már általánossá vált kommunikációs lehetőségek híján nagyobb számú embert tervezett módon lehessen irányítani. Ez elsősorban a hadászatban vált lényegessé, ahol már a megkezdett mozgások közben is szükségessé válhatott egy-egy csoport átrendezése, átmozgatása. A számos előny közé számít a fegyelmezett megjelenés, a csoportmunka fejlődése, összehangolódás, átláthatóság és így tovább. Az alakiság jól illeszkedett a katonaság lényegéhez. Jóllehet a 20. századtól véget ért a klasszikus csoportokban való támadás/védekezés (gondoljunk a napóleoni háborúkra), a csoport továbbra is fontos maradt. Az alakiság pedig nemcsak önfegyelemre nevel, hanem rendet teremt.
Sokféle alakiság alakult ki: fegyverrel, járművekkel és így tovább. A legismertebb és legáltalánosabb az eszköz nélküli forma. A katonai, nemzetőr hagyományőrzés, a fegyveres szerv, rendvédelmi szervek, a katasztrófavédelem mind-mind elsajátítja, részben a fentiek miatt, az alakiság alapjait. 



Mivel csapatunk többször jelenik meg ünnepségek, megemlékezések alkalmából és saját programjaink is sokszor katonás rendben zajlik, ezért alapvető, hogy ismerjük az alakiság alapjait és azt pontosan és helyesen hajtsuk végre. Ezért döntöttünk úgy, hogy ezentúl időnként felfrissítjük, az újaknak pedig megtanítjuk azokat az alapmozdulatokat, mely elengedhetetlen egy-egy koszorúzás, csoportmozgás, egymás közötti hivatalos érintkezés kapcsán.
Hiába a hideg a gyakorlás fontos, így civil ruhában, de nagy elszántsággal gyakoroltunk, hogy méltó legyen minden megjelenésünk a jövőben. 
Az alkalomra Markovics Milán Mór főhadnagyot kértük meg, hogy a Honvédség aktuális alakiságát segítsen elsajátítani és gyakorolni a mozdulatokat. 


A közeljövőben más izgalmas programok is várnak ránk, amiről igyekszünk alaposan beszámolni majd.