Bonyhádon megsokszorozódtak a betöréses lopások. A rendőrség is több médiumban felhívta rá a figyelmet. A lopásokról néhány begyűjtött információ:
- a kutyákat lefújják vagy ételt adnak nekik, így nem jelentenek komolyabb akadályt a betörőknek
- a hátsó ajtók nemcsak a betörésnek, hanem a menekülési útvonalnak is jók; ezeket feltétlenül zárjuk!
- van, hogy felfeszítik az ajtókat; jó lenne, ha erős nyílászárókat használnánk. Ha van rá mód és lehetőség, akkor kamerákkal és olyan riasztóval szereljük fel lakásunkat, mely jelez a rendőrségen vagy valamely biztonsági cégnél
- ne lássunk mindenkiben betörőt, de ha gyanús valami v. valaki inkább szóljunk a rendőröknek, az a munkájuk, hogy segítsenek, nem fogjuk őket zavarni vele
Szintén városunkban két fiatalember egyházadót (egyházi hozzájárulást) szed, valójában azonban szélhámosokkal van dolgunk. Ha gyanús valaki, inkább keressük fel a helyi lelkészt, papot. [római katolikus plébánia (451-519)]
2009. február 23., hétfő
2009. február 6., péntek
REJTÉLYES CSONTVÁZ
Kovács János nőr. vezérőrnagy közbenjárásának hála a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadirégészeti, Hadszíntérkutató és Hagyományőrző Osztály osztályvezetője Dr. Négyesi Lajos alezredes és kutatócsoportja Ozorára utazott, hogy megvizsgáljanak egy leletet, ott, ahol egy idős férfi szőlőjének művelése közben egy csontvázra bukkant.
A hadtörténeti jelentőség akkor merült fel, amikor a Honvéd Hagyományőrző Egyesület vezetője Kovács János nőr. vezérőrnagy talált egy szemtanút, aki a II. világháború idején azon a területen, ahol a csontváz előkerült, látta a német és szovjet csapatok összecsapását. Jogos volt tehát a feltételezés, hogy egy katona lelte halálát a dombtetőn.
Dr. Mesterházy Károly, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott régésze, Prohászka Péter történész és Tóth Zsolt, a hadisírgondozó iroda munkatársa és dr. Négyesi Lajos alezredes vizsgálta a területet ásóval, spaknival, majd seprűvel, mindezt meg-meg szakítva fémdetektoros műszerrel is. Rendkívül nagy szakértelemmel szembesülhettek a jelenlévő régészetben nem jártas szakemberek, hiszen amikor még csak egy apró csontrészlet tárult elénk a földből máris megállapították a csontváz fekvési szögét, elhelyzkedését is. A föld elszíneződéséből azt is meg tudták állapítani, hogy mekkorára ásták eredetileg a gödröt. A csontok elhelyezkedéséből pedig arra, hogy egész biztos az, hogy el lett temetve, nem pedig később került rá a föld.
A csontvázat előzőleg már megvizsgálta a rendőrség, több mint harminc évesnek tartották, így nem foglalkoztak vele tovább. A hadtörténetisek vizsgálata azonban nem mutatott ki semmit, ami a személy katonai mivoltját bizonyítaná: se dögcédula, se jelvény, se gyűrű. Így átveszi a leletet az önkormányzat, a fényképeket pedig antropológus fogja vizsgálni.
A ügy látszólag le lett zárva, azonban több kérdés nyitott maradt. Hogy került oda olyan sokáig mindez felfedezetlenül? Miért pont azon a vonalon fekszik, ahol a szemtanú a leghevesebb harcokra emlékszik, sőt ahonnan egy ütegpajzsot és egy tüzérségi lövedékhüvelyt is talált már? Van-e jelentősége annak, hogy csaknem É-D-i irányban temették el?
A kérdések maradnak, mi (a szekszárdi és bonyhádi honvéd hagyományőrzők) viszont azzal, hogy jelen voltunk ezen az érdekes vizsgálaton, még több erőt kaptunk arra, hogy felkutassuk a még felfedezetlen katonai helyszíneket, személyeket.
2009. február 4., szerda
DÍJKIOSZTÓ
Negyvenhét kiváló pályázatból, melyben az MNOSZ is képviseltette magát, a bíráló bizottság a Segíts Rajtam! Hátrányos Helyzetűekért Alapítványnak ítélte 2009-ben Az Év Megyei Civil Szervezete Díjat. A Bazsonyi Arany Mecénás Díj a Rádió Antritté lett. Gratulálunk a nyerteseknek, köszönjük a bíztató és gratuláló szavakat!
Címkék:
pályázat díj nemzetőrség civil
2009. február 3., kedd
Negyed évszázada együtt
Évzáró közgyűléssel egybekötve ünnepelte 25. évfordulóját a Tolna Megyei Bajtársi Egyesület Zrínyi Miklós Honvéd Nyugállományúak Klubja január 30.-án. A jubileumi eseményen részt vett Kovács Sándor ezredes a Nyugat Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság parancsnoka, valamint Magócsi Zoltán nyá. ezredes a BEOSZ alelnöke.
A közgyűlés beszámolóiból kitűnt hogy itt egy aktív és összetartó nyugdíjas közösség működik. Számtalan közös programra, kirándulásra, köszöntésre, megemlékezésre nyílt lehetőség az elmúlt évben. A közösség érdekében végzett munkájuk elismeréseként, Kovács Sándor ezredes emlékplakettet adományozott Durgonics János nyá. ezredesnek a klub elnökének, Maller Béla nyá. ezredesnek, valamint Sipőcz István nyá. őrnagynak.
Magócsi Zoltán nyá. ezredes a jubileumi évforduló alkalmával mondott rövid köszöntőt.
Egy fotótárlatot is megtekinthettek a résztvevők melyet Csikós Attila nyá. őrnagy állított össze az elmúlt negyed évszázad vidám és szomorú eseményeiről.
Kovács János nyá. őrnagy örömmel mutatta be a szekszárdi Honvéd Hagyományőrző Egyesület Prof. Dr. Király Béla nyá. vezérezredes által adományozott zászlaját. Az este hivatalos része után a szórakozásé volt a főszerep. A gondtalan kikapcsolódásról a Honvéd Színház művészei gondoskodtak. Az ünnepség végén már éjszakába hajlott az idő, de a kitartóak a táncolástól, anekdotázástól, és a szekszárdi borok áldásos hatásától vidáman és élményekben gazdagon tértek haza.
Fotó és szöveg : Kvanduk Tamás százados
Címkék:
honvédség hohe nemzetőrség 1956
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)