A szentmisét a katolikus templomban Erb József plébános és Markovics Milán Mór főhadnagy, tábori lelkész együtt celebrálta. A katonalelkész - aki egyben nemzetőr tagunk is - ünnepi beszédében párhuzamot állított a jelen világpolitika forrongásai és 1848 között. Kiemelte Perczel Mór és Miklós életművét, idézte tőlük, az akár ma is aktuális gondolataikat. Különösen Perczel Miklós naplója tartalmazott meghökkentő áthallásokat napjainkra. A homília mégis az evangéliumra hívta fel a figyelmet: aki csak saját nemzetét, népe fiait szereti, csak a történelem tragédiáit ismétli.
A művelődési házban tartott ünnepségen a tardoskeddi polgármester, Tóth Marián mondott beszédet. Mik József borszéki polgármester és Potápi Árpád János, Bonyhád polgármestere ellátta kézjegyével a két település között létrejövő testvérvárosi szerződést. Idén dr. Soczó László rendőr dandártábornok, rendőrségi főtanácsos, megyei rendőrfőkapitány a város közbiztonságáért végzett munkájáért, valamint társadalmi és közéleti tevékenységéért Perczel-díjat kapott Bonyhád Város Önkormányzati Képviselő-testülete döntése értelmében.
A Völgység Talentuma díjakat is szombaton adták át. A Völgységi Tehetséggondozó Egyesület idén is gyerekeket jutalmazott. A „Márciusi szél” című szerkesztett műsort a BÁI Széchenyi Iskola Tagintézmény tanulói mutatták be.
A program Perczel Mór sírjához vonulással folytatódott. A menet élén a Magyar Nemzetőrség és a Rády József huszárbandérium volt. A sírnál több intézmény (többek között mi is, a Magyar Nemzetőrség) megkoszorúzta a sírt és emlékművet.
Különös lehetőség nyílott idén azáltal, hogy megtekinthettük a Kálvárián (ahol Perczel sírja is található) Ermel-Vojnits, Zsolnay-pirogránit homlokzatú mauzóleumot, melyet Perczel Etelka leánygyermekének Ermel-Vojnits Erzsébet neve fémjelez.
PANORÁMA
fotók: Schreiber Hilda, dr. Borsos Balázs
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése