2009. december 22., kedd
2009. december 18., péntek
HOHE - AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚ
Decemberi előadásunkon, mely egyben jubileumi is volt, hiszen a bonyhádi HOHE éppen egy éve aktív, az I. Világháború volt a téma. Sajnos a monarchia hadserege című előadásunk elmaradt, így most ezt is pótoltuk. Rendkívül érdekes, a 19. század eleji és 20. század végi hadi és logisztikai, nemritkán érdekes anekdotákkal fűszerezett előadást hallhattunk, mely minden résztvevőnek (ahogy megemlítették előadás után) átformálta nézetét ezen időszakról. Az előadás után megnézhettünk korabeli térképeket, igazolványokat és más kuriózumszámba menő tárgyi emlékeket is...
Festmény: Garay Ákos: 13. Jászkun huszárezred átvonulása Bonyhádon
.
Festmény: Garay Ákos: 13. Jászkun huszárezred átvonulása Bonyhádon
.
Címkék:
első világháború,
hohe,
monarchia hadserege,
szomolányi
2009. december 4., péntek
HOHE 4. ELŐADÁS
A Honvéd Hagyományőrző Egyesület december havi programja: (megtekinthető, kinagyítható, ha rákattint a képre.)
Az Utazók Klubja, szintén a bonyhádi Művelődési Házban, vendége lesz Kecskés László, aki a koszovói katonai misszióról számol majd be. December 14-én 17 órakkor.
Eddigi HOHE előadásaink címei:
1. A bonyhádi Nemzetőrség
2. Szent György Lovagrend
3. Afganisztáni Élményeim
4. A honfoglaló magyarok hadászati életformája
5. Kuruc hadsereg
6. A forradalom hadserege
7. Az első világháború
folytatjuk!
Címkék:
előadás,
első világháború,
hohe,
zmne
2009. november 15., vasárnap
Falopások
Falopások és illegális tüzelő begyűjtése. Nemcsak a környékünkön, hanem az egész országban probléma, hogy a téli meleget illegális úton, és ami még rosszabb, környezetet nem kímélően szeretnék biztosítani maguknak néhányan.
A legszomorúbb az egészben, hogy sok esetben nem is megélhetési bűnözés kapcsán találkozunk a falopással, hanem jómódú emberek fukarsága következményeként (és gátlástalanságaként).
Az MNOSZ bonyhádi alegysége ezért támogatja városunkban és környékén a mezőőr feladatok elvégzésére kijelölt személyek munkáját, illetve részt vállal ilyen feladatok végzésére is, amennyiben nem kerül ilyen szerv felállításra és önkéntes módon tervezik megvalósítani.
Címkék:
falopás,
környezetvédelem,
mezőőrség
2009. október 26., hétfő
OKTÓBER 23.
1956-ról és a húszéves (harmadik) köztársaságról emlékeztek meg 23-án az országban. A nemzetőröknek, az '56-os nemzetőrség miatt amúgy is jelentős eseményt, így hármas ünnepként élhettük meg. Alegységünk jelen volt Szekszárdon a POFOSZ ülésén, majd délután Bonyhádon a városi ünnepségen, ahol hivatalosan a város felkérésére biztosítottuk a díszőrséget.
A bonyhádi ünnepség állomásai: nemzetőr emléktábla (ahol 200 nemzetőrt avattak '56-ban). A Nemzeti Tanács emléktáblájánál, az országzászlónál, majd két '56-os hős sírjánál róttuk le tiszteletünket a város intézményei, civil szervezetek, pártok és magánemberek mellett. A menetet nemzetőreink vezették, melyben csaknem százan vettek részt.
Címkék:
huszadik,
köztársaság,
nemzeti,
október 23,
ünnep
2009. október 12., hétfő
HOHE - A FORRADALOM HADSEREGE
Október 8-án Szomolányi Tibor alezredes úr előadás sorozatának második részén lehettek jelen az érdeklődők. Amint azt már jeleztük korábban, jelenleg a magyar történelem kiemelkedő történelmi harcaival foglalkozunk, mindezt katonai szemmel is megnézve. Ez utóbbi más képet ad arról, amit középiskolai tanulmányaink alatt megtanulhattunk: könnyebben érthetővé válnak dolgok, amelyek által emberibbnek tűnnek ezen embertelen időszakok.
A HOHE bonyhádi klubjának előadása már hat előadást ért meg és novemberben üli egy éves évfordulóját. Eddigi előadásaink címei: Nemzetőrség Bonyhádon, Szent György Lovagrend, Afganisztáni élményeim, A Honfoglaló magyarok hadászata, A kuruc hadsereg, A forradalom hadserege. A következő várhatóan az első világháborút fogja elemezni.
A HOHE bonyhádi klubjának új vezetője lett: Markovics Mihály. Gratulálunk és eredményes szervezői munkát kívánunk megbizatásához!
.
Szeretnénk megköszönni a TV8-nak, hogy eljöttek és felvették az előadást. A bonyhádi TV-n így bárki megnézheti otthon is.
.
Címkék:
1848,
forradalom,
hagyományőrzés,
hohe,
szabadságharc
2009. október 6., kedd
OKTÓBER 6. BONYHÁD
Bonyhádon is részt vettünk az ünnepségen, megemlékezésen. A díszőrséget mi, vagyis az MNOSZ, Magyar Nemzetőrség, Bonyhádi Alegysége biztosította a rendezvényt szervezők kérésére. Sajnos az ünnepség kezdete előtti készülődést megzavarták néhányan, akik annak ellenére, hogy nem jelezték részvételi szándékukat, követelték a szereplésüket a megemlékezésen. Az ügy békésen rendeződött. A beszédet Szomolányi Tibor nyá. alezredes, a ZMNE (Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem) nyá. tanára, HOHE Tolna megyei titkára, tartotta katonásan, vagyis röviden, mégis tartalmasan.
fotók: dr. Borsos Balázs
OKTÓBER 6. SZEKSZÁRD
Az "aradi tizenhárom" kifejezés szinte elmegy a fülünk mellett olyan sokat hallottuk. Vagy mégsem? Sokan kérdezték ma tőlünk, hogy mit ünneplünk és ez a kérdés már önmagában is sokat mond el arról, hogy mennyi a történelmi ismeretünk és mekkora a hazaszeretetünk mögötti szellemi alapanyag. Persze mindent nem lehet csak az iskolára sem fogni. Ha legalább egy nap, például ezen a napon, ha már ünnepségre el nem megyünk, legalább levehetnénk egy könyvet a könyvespolcról vagy akár az interneten kereshetnénk olvasmányosabb leírást arról kik is voltak ezen emberek és miért is annyira fontos ez a nap. Ajánlatunk, ha könyv: Ordas Iván: Aradi tizenhárom, Móra Kiadó, 1988. (Ha interneten talál valaki érdekeset az írja meg nekünk a megjegyzésre kattintva. Köszönjük.)
Szekszárdon több szervezet és iskola együtt vett részt a megemlékezésen, például a Nemzetközi Szent György Lovagrend, Tűzoltóság. A díszőrséget az MNOSZ, vagyis a Magyar Nemzetőrség Tolna Megyei Szervezete biztosította.
képek később
Szekszárdon több szervezet és iskola együtt vett részt a megemlékezésen, például a Nemzetközi Szent György Lovagrend, Tűzoltóság. A díszőrséget az MNOSZ, vagyis a Magyar Nemzetőrség Tolna Megyei Szervezete biztosította.
képek később
2009. szeptember 30., szerda
HONVÉD H.E. 3. előadás
A Honvéd Hagyományőrző Egyesület október havi programja: (megtekinthető, kinagyítható, ha rákattint a képre.)
Címkék:
1848,
forradalom,
hohe,
szabadságharc,
szomolányi
BAKAMÚZEUM ÉS HOHE 20 ÉVE
Kitüntetéseket és emléklapokat adtak át a honvéd hagyományőrző egyesület megalakításának évfordulóján a Bakamúzeumban.
20. évfordulóját ünnepli a Tolna megyei Honvéd Hagyományőrző Egyesület (HOHE). Az évforduló alkalmából dr. Vadai Ágnes HM-államtitkár emléklapot adományozott a szervezetnek. (lsd. 1. ábra) Borbandi György és Tálosi Zoltán, a Bakamúzeum létrehozói, az 56-os nemzetőrség tisztikeresztjét és az MNOSZ Kossuth-címerrel ékesített turulmadarát vehette át dr. Haag Éva Szekszárd alpolgármesterétől és Fehér István főtörzszászlóstól. A Király Béla nőr. dándártábornok, 56-os nemzetőrség történelmi főparancsnoka, által adományozott zászlót (lsd. bal alsó kép) Bacsmai László plébános áldotta meg, melyet a 92 éves Németh László vette át megőrzésre.
Az elismerés egyben Bonyhád számára is fontos lépés, hiszen a bonyhádi HOHE klub, a szekszárdi egyesülethez tartozik.
Címkék:
1956 bonyhád nemzetőrség nemzeti,
bakamúzeum,
hm,
hohe,
honvédség,
király béla
2009. szeptember 5., szombat
BÁNYÁSZ EMLÉKÜNNEP
Nagymányokon sok bányász dolgozott, amíg be nem zárták a bányát. Mivel még ma is él e településen a bányász hagyomány, ezért nem meglepő, hogy minden évben szép "bányászünneplőben" összejönnek és emlékeznek azokra, akik bajtársaik voltak.
Kemény, egészséget nem kímélő munkájuk okán, őket megtisztelve mi is tiszteletünket tettük a megemlékezésen szeptember 5-én. Nem utolsósorban azért is, mert több tagunk szűkebb családja révén személyesen is érintett volt.
A koszorút a Magyar Nemzetőrség nevében Markovics Milán Mór nőr. fhdgy. és Brandt Gábor nőr. szkv. helyezte el. A MATASZ nevében Kecskés László elnök (nőr. zls.) és Bíró Tamás (nőr. őrgy.) tette tiszteletét.
Ezúton is kívánunk: jó szerencsét!
Kemény, egészséget nem kímélő munkájuk okán, őket megtisztelve mi is tiszteletünket tettük a megemlékezésen szeptember 5-én. Nem utolsósorban azért is, mert több tagunk szűkebb családja révén személyesen is érintett volt.
A koszorút a Magyar Nemzetőrség nevében Markovics Milán Mór nőr. fhdgy. és Brandt Gábor nőr. szkv. helyezte el. A MATASZ nevében Kecskés László elnök (nőr. zls.) és Bíró Tamás (nőr. őrgy.) tette tiszteletét.
Ezúton is kívánunk: jó szerencsét!
2009. szeptember 4., péntek
NEMZETŐR TANFOLYAM 2.
Adódott egy érdekesség is az "edzés" után. Hazafelé az egyik nemzetőr rátalált egy árokba hajtott autóra. Szerencsére a sofőrnek nem esett bántódása, de rövidesen összeállt az alegységünk és közösen sikerült kiemelnünk az autót az árokból.
Címkék:
edzés,
harcművészet,
közelharc,
önvédelem,
tanfolyam
2009. augusztus 31., hétfő
CIVILEK A HONVÉDELEMÉRT
EGY ÉRDEKES, HONVÉDELEMMEL KAPCSOLATOS, INGYENES PROGRAMOT AJÁNLUNK!
PROGRAM
A Magyar Nemzetőrség a program szervezésében nem vesz részt, sem a fenti egyesülettel kapcsolatot nem tart.
Címkék:
civilek a honvédelemért,
honvédelem,
ivády,
nato,
posta imre
MOHÁCSI CSATA 483. (1526-2009)
A mohácsi csata 483-ik évfordulója alkalmából ünnepségen vettünk részt a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen. A korhű énekek, a himnusz és a szentmise mellett a Tolna Megyei Nemzetőrség tagjai történelmi zászlók ünnepélyes bevonulásával tette gazdagabbá a megemlékezést. Szakály professzor megemlékezett a hős katonákról, majd a tiszteletük jeléül több szervezet is koszorút helyezett el az emlékparkban.
Az ünnep alatt lévő időjárás is érdekességgel szolgált. Hasonlított ahhoz, ami abban a másfél órában volt, amíg a mohácsi csata tartott. Nekünk ez csak apró kihívás volt, viszont még inkább átérezhettük, hogy milyen borzalmas is lehetett akkor, ott, nem egy felemelő ünnepen, hanem egy élet-halál harcot vívó ütközetben küzdeni, túlélni.
.
.Az ünnepség programja: - Himnusz
- Nagynyárádi Művészeti Egyesület
megemlékezése
- dr. Szakály Sándor történész
ünnepi beszéde
Koszorúzás, közben végig szól a lélekharang
- Szentmise, celebrálta Berta Tibor katolikus tábori helynök
.
Címkék:
483,
csata,
mohács,
mohácsi csata,
sátorhely
2009. augusztus 26., szerda
AUGUSZTUS 20.
1083-ban ezen a napon avatták szentté I. Istvánt. Első keresztény királyunk halálának 900. évfordulóján, 1938-ban nemzeti ünneppé nyilvánították ezt a napot. A kommunizmusban ez lett az új kenyér napja, de volt az új alkotmány, illetve a népköztársaság ünnepe is. Sokak számára csak egy szünnap, ám sokaknak egy nagyobb közösséghez való tartozásuk kifejezése is. Mi nemzetőrök is ez utóbbit érezzük és nemcsak az ünnep színvonalát szerettük volna emelni azzal, hogy jelen voltunk, hanem kifejezni a magyarságért vállalt kötelezettségeinket is.
2009. augusztus 14., péntek
NEMZETŐR TANFOLYAM
Habár a belső programjainkról nem szoktunk beszámolni, fontosnak gondoljuk, hogy akit érdekel a tevékenységünk belelásson azon programjainkba is, amelyek nem nyitottak. Mivel úgy gondoljuk, hogy nemzetőrnek lenni feltételez némi speciális többlettudást, ismeretet az átlaghoz képest, ezért igyekszünk fejleszteni ismereteinket, képességeinket.
Legutóbbi előadásunkat dr. Borsos Balázs tartotta. Témája a jogi alapismeretek voltak, főként a bünetetőtörvény és a polgárőr törvény. Az előadás végén jutott még idő arra is, hogy beszéljünk arról, mit tehetünk és mit kell tenni, ha az utcán támadás ér minket vagy mást. (jogos önvédelem) Különös tekintettel arra, hogy ehhez a témához kapcsolódóan új törvényi szabályozást vezettek be.
.
2009. augusztus 6., csütörtök
GYERMEKNAP
.
A katonai közelharc bemutatót a szedresi nemzetőrök vállalták.
Volt fegyverbemutató is (gyakorló fegyverekkel),
régi játékok gyűjteménye kiállítás
íjászat minden korosztálynak
kutyás bemutató
kézműves foglalkozások
hab parti a szekszárdi tűzoltóság rendezésében
kicsiknek képesség fejlesztő játékok –szélforgó készítés-arc festés
Minden program ingyenes volt. Mintegy 70 gyermek vett részt a programokban.
Minden vetélkedőnél a vállalkozók cégek által felajánlott nyereményeket osztottunk ki.
A Tolna megyei MATASZ 11 fővel vett részt a program szervezésében és lebonyolításában.
Gyermeknapi program 2009.június 06. Nagymányok.
Technikai okokból csak most tudunk beszámolni egy júniusi sikeres programunkról.
Technikai okokból csak most tudunk beszámolni egy júniusi sikeres programunkról.
A MATASZ (Magyar Tartalékosok Szövetsége) Tolna megyei szervezete szervezésében az MH.54. Réskitöltő kiképző század Medina anyag és eszköz támogatásával, illetve az MNOSZ Bonyhádi Alegységének nagymányoki tagjai által Nagymányokon gyereknapot tartottunk.
A programot a Szekszárdi Hadkiegészítő Parancsnokság is támogatta.
A programot a Szekszárdi Hadkiegészítő Parancsnokság is támogatta.
A gyerekek több program közül is válogathattak:
- akadály pálya (4 fős csapatok)
- akadály pálya (4 fős csapatok)
- futás
- kötélmászás lajhárban
- hordágyas cipelős akadály
- gumiban futás
- kúszás álcaháló alatt
- gumigránát célba dobás
- láda cipelés
- csúszó kötélpálya.
.
A katonai közelharc bemutatót a szedresi nemzetőrök vállalták.
Volt fegyverbemutató is (gyakorló fegyverekkel),
régi játékok gyűjteménye kiállítás
íjászat minden korosztálynak
kutyás bemutató
kézműves foglalkozások
hab parti a szekszárdi tűzoltóság rendezésében
kicsiknek képesség fejlesztő játékok –szélforgó készítés-arc festés
Minden program ingyenes volt. Mintegy 70 gyermek vett részt a programokban.
Minden vetélkedőnél a vállalkozók cégek által felajánlott nyereményeket osztottunk ki.
A Tolna megyei MATASZ 11 fővel vett részt a program szervezésében és lebonyolításában.
.
Címkék:
gyereknap,
gyermeknap,
matasz,
medina,
nagymányok
2009. augusztus 1., szombat
LELŐTT SZOVJET REPÜLŐGÉP 2.
Korábban írtunk a Nagymányokon lezuhant szovjet repülőgépről. Az elmúlt napokban Horváth Gábor amatőr repüléstörténész Kanadából írt nekünk, akinek leveléből (a nemzetközi levelezés okán ékezetek nélkül) az alábbiakban közöljük azokat a részleteket, melyekre engedélyt adott:
"...sikerult azonositani a Kismanyok hataraban 1944 augusztusaban lelott szovjet B-25-os szallitogep teljes szemelyzetet, amelyrol 2009 marcius 27-en jelent meg egy webes cikk: "Lelott szovjet repulogep" cimmel. Az orosz archivumok anyagaira epulo sokeves kutatasom reszletes publikalasa a Magyar Repulestorteneti Tarsasag jovo evi konferenciajan lesz megvitatva es publikalva sok mas repulogep veszteseggel egyetemben, egyedulallo modon a II. vilaghaboru befejezese ota. Eloljaroban most csak annyit, hogy a kismanyoki B-25-ost A. A. Karakozov garda-szazados es szemelyzete repulte azon a vegzetes ejszakan a 14. GvAP DD-bol. Ugyanekkor egy masik B-25 Akaszto kozsegnel is lezuhant, annak az esetnek is fel vannak tarva a reszletei es jovore hasonloan publikalva lesznek.
[...]
a pilóta az 1916-os bakui születésű Armen Artemovics Karakozov gárda-szds., szdpkh. volt a 14. GvAP DD állományából B-25-ös gépével, amely a jugoszláv partizánoknak szállított utánpótlást és a német éjszakai vadász, Fw. Eckart Ulmer (8/NJG.6) lőtte le 00.03-kor. (Az egykori újság téved, mert nem volt főhadnagy a gépen!)"
Ezúton is köszönjük Horváth Gábornak bizalmát, segítségét!
.
"...sikerult azonositani a Kismanyok hataraban 1944 augusztusaban lelott szovjet B-25-os szallitogep teljes szemelyzetet, amelyrol 2009 marcius 27-en jelent meg egy webes cikk: "Lelott szovjet repulogep" cimmel. Az orosz archivumok anyagaira epulo sokeves kutatasom reszletes publikalasa a Magyar Repulestorteneti Tarsasag jovo evi konferenciajan lesz megvitatva es publikalva sok mas repulogep veszteseggel egyetemben, egyedulallo modon a II. vilaghaboru befejezese ota. Eloljaroban most csak annyit, hogy a kismanyoki B-25-ost A. A. Karakozov garda-szazados es szemelyzete repulte azon a vegzetes ejszakan a 14. GvAP DD-bol. Ugyanekkor egy masik B-25 Akaszto kozsegnel is lezuhant, annak az esetnek is fel vannak tarva a reszletei es jovore hasonloan publikalva lesznek.
[...]
a pilóta az 1916-os bakui születésű Armen Artemovics Karakozov gárda-szds., szdpkh. volt a 14. GvAP DD állományából B-25-ös gépével, amely a jugoszláv partizánoknak szállított utánpótlást és a német éjszakai vadász, Fw. Eckart Ulmer (8/NJG.6) lőtte le 00.03-kor. (Az egykori újság téved, mert nem volt főhadnagy a gépen!)"
Ezúton is köszönjük Horváth Gábornak bizalmát, segítségét!
.
2009. július 28., kedd
Bocskai Portya 2009 veresnykiírás
A MH. 5. Bocskai István Lövészdandár együttműködve a MH Összhaderőnemi Parancsnokságával, valamint a Debreceni Honvéd SE-vel 2009. augusztus 15-16-án hagyományteremtő céllal megrendezi a Bocskai Portya nevű teljesítménytúrát.
részletek
.
részletek
.
Címkék:
verseny honvédség portya bocskai
2009. július 4., szombat
Elhunyt Király Béla
A fénykép Király Béla tulajdona. Készült 1995-ben.
Király Béláról részletesen: [1] [2]
ELHUNYT a Magyar Nemzetőrség történelmi főparancsnoka.
Király Béla (nemzetőr és honvéd) vezérezredes 1956 után emigrált. 1989-ben tért vissza, és az első szabad választásokon országgyűlési képviselő lett. Ő volt az '56-os nemzetőrök és Budapest katonai parancsnoka.
"Isten Nyugasztalja, az örök világosság fényeskedjen neki."
.
2009. június 29., hétfő
KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT
Az érettségire készülők 50 órás közösségi szolgálatát, ami először 2016-tól lesz feltétele a vizsgának immáron közösségünkben is teljesíthetik a diákok.
A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégiummal
kötött együttműködési megállapodás alapján a gimnázium diákjai a
számukra kötelező közösségi szolgálat keretében segítséget nyújthatnak
egyesületünknek az alábbi tevékenységekben: az 1848-49-es és 1956-os
harcok, illetve a világháborúk során harcolt nemzetőrök és katonák Tolna
megyében található sírjainak, emlékműeinek ápolása, karbantartása,
felújítása, valamint az ilyen jellegű sírok felkutatása.
A tanulókat a közösségi szolgálat végzése közben az egyesületünk tagjai felügyelik, illetve együtt végzik majd a tevékenységet.
Egyesületünk
felvette a kapcsolatot a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok
és Háborús Kegyeleti Főosztályával, a megyében található ismert
hadisírok és emlékművek számának és helyének közlése végett, annak
érdekében, hogy a gimnázium tanulói számára a lakóhelyükhöz közel, a
megye minél több településén tudja biztosítani a vállalt kötelezettség
teljesítését.
Reményeink szerint a diákok számára a hasznos
időtöltés mellet mélyebb ismereteket is tudunk nyújtani a történelem
helyi szintű ismeretében azáltal, hogy megismerhetik a Tolna megyében
folytatott harcok során elesett, illetve innen származó katonák,
nemzetőrök történetét.
Címkék:
bonyhád,
közösségi szolgálat,
nemzetőrség,
videó
2009. június 22., hétfő
1956 - 1989 - 2009 NAGY IMRE és társai
1989-ben valóra vált az, amiért 56 mártírjai az életüket áldozták: Magyarország visszanyerte függetlenségét. 2009. június 16-án, Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének évfordulóján 56 vértanúira emlékezünk és a 20 éves Magyar Köztársaságot köszönjük.
Az 56-os Vértanuk Emléknapja és az1956-os forradalom és szabadságharc Miniszterelnöke – és társai – Újratemetésnek 20. évfordulója alkalmából. Személyes meghívót kapott, v l Kovács János nőr. vezérőrnagy és v l Dóni Antal nőr. dandártábornok. Így mi tudtuk reprezentálni a Vidék 56-os szövetséget és a Magyar Nemzetőrök Országos Szövetségét.
TV2 felvétele
szöveg: v. l. Dóni Antal nőr. ddtbk.
2009. június 10., szerda
ÚJ EGYENRUHA
A Magyar Honvédség egyre inkább próbál igazodni a "nyugati" jól bevált katonai mintákhoz. (no nem a szabásmintákhoz, hanem a katonai szerepet és önbecsülést erősítő formákhoz). Sőt, egyre inkább úgy tűnik, hogy mindezt a magyar hagyományokhoz igazítja.
Legújabb népszerűsítő ötletük, hogy a kadétoknak saját egyenruhát terveznek bevezetni. Egy egyszerű regisztrálás után leadhatjuk voksunkat, hogy a három egyenruha tervből melyik tetszik nekünk leginkább.
http://ilias.zmne.hu/egyenruha/?modul=login
.
Legújabb népszerűsítő ötletük, hogy a kadétoknak saját egyenruhát terveznek bevezetni. Egy egyszerű regisztrálás után leadhatjuk voksunkat, hogy a három egyenruha tervből melyik tetszik nekünk leginkább.
http://ilias.zmne.hu/egyenruha/?modul=login
.
Címkék:
honvédség egyenruha kadét zmne
2009. május 31., vasárnap
HŐSÖK NAPJA
fénykép: Filep Sándor nőr. alezredes
Több megemlékezés zajlott 31-én a Hősök Napja alkalmából Tolna megyében. A bonyhádi alegység először szombaton Bátán vett részt a MATASZ által rendezett megemlékezésen, majd vasárnap Szekszárdon, azt követően pedig Bonyhádon, a világháború emlékműveinél róttuk le tiszteletünket.
Mi is a Hősök Napja?
1915-ben báró Abele Ferenc vezérkari őrnagy indítványozta, hogy minden község kőemléket állítva legyen köteles megörökíteni a világháborúban elesett hősök neveit. Ennek törvénybe foglalása lett az 1917. évi VIII. törvény, melyben kimondták, hogy nemzetünk hősi halottainak kegyeletteljes tiszteletét megfelelő módon kifejezésre kell juttatni. Egy 1924-es törvény értelmében 1925 május utolsó vasárnapján először és utána minden évben nemzeti ünnepként (emlékünnepként) tartották 1945-ig. Ezután, a 2001. évi LXIII. törvény alapján, újra minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapját a Magyar Hősök Emlékünnepévé nyilvánították.
Ki a hős?
Sajnos manapság a hős fogalma más értelmezést kezd nyerni. A germán eredetű hős szó a görög ἥρως (hérosz) szóból ered, ami szószerint "védelmezőt" jelent. A magyar "hős" szó valószínűleg uráli eredetű és "legényt" jelent (értsd: "ez ám a legény a gáton!") Az európai kultúrában a hősök egyértelműen görög istenekre (talán "Héra"-ra) vezethető vissza, különsöen azokra, akik emberi alakban is megjelentek és emberfeletti dolgokat vittek véghez az emberek érdekében. E mitológiának a folytatása a modern "mitológia", vagyis a film és annak hőse (pl. akcióhősök). A szó szűkebb értelmében azokat értjük hősnek, akik háborúban, katonaként, ritkábban civilként, a hazáért, a nemzetért, annak szabadásáért haltak halált, vagy tettek olyasmit, ami más nem mert volna megtenni. Elsősorban tehát a bátorságról (és a vakmerőségről) szól.
Az összefüggés tehát nyilvánvaló: a bátor védelmező, aki megjelenik mitológiákban ember feletti cselekedeteivel megtestesül a valóságban néhány kivételes emberben, aki túllép a legtöbb emberi megkötöttségen és határon, így válik valamely nemzet és tagjai javára önzetlenül: hőssé.
.
Több megemlékezés zajlott 31-én a Hősök Napja alkalmából Tolna megyében. A bonyhádi alegység először szombaton Bátán vett részt a MATASZ által rendezett megemlékezésen, majd vasárnap Szekszárdon, azt követően pedig Bonyhádon, a világháború emlékműveinél róttuk le tiszteletünket.
Mi is a Hősök Napja?
1915-ben báró Abele Ferenc vezérkari őrnagy indítványozta, hogy minden község kőemléket állítva legyen köteles megörökíteni a világháborúban elesett hősök neveit. Ennek törvénybe foglalása lett az 1917. évi VIII. törvény, melyben kimondták, hogy nemzetünk hősi halottainak kegyeletteljes tiszteletét megfelelő módon kifejezésre kell juttatni. Egy 1924-es törvény értelmében 1925 május utolsó vasárnapján először és utána minden évben nemzeti ünnepként (emlékünnepként) tartották 1945-ig. Ezután, a 2001. évi LXIII. törvény alapján, újra minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapját a Magyar Hősök Emlékünnepévé nyilvánították.
Ki a hős?
Sajnos manapság a hős fogalma más értelmezést kezd nyerni. A germán eredetű hős szó a görög ἥρως (hérosz) szóból ered, ami szószerint "védelmezőt" jelent. A magyar "hős" szó valószínűleg uráli eredetű és "legényt" jelent (értsd: "ez ám a legény a gáton!") Az európai kultúrában a hősök egyértelműen görög istenekre (talán "Héra"-ra) vezethető vissza, különsöen azokra, akik emberi alakban is megjelentek és emberfeletti dolgokat vittek véghez az emberek érdekében. E mitológiának a folytatása a modern "mitológia", vagyis a film és annak hőse (pl. akcióhősök). A szó szűkebb értelmében azokat értjük hősnek, akik háborúban, katonaként, ritkábban civilként, a hazáért, a nemzetért, annak szabadásáért haltak halált, vagy tettek olyasmit, ami más nem mert volna megtenni. Elsősorban tehát a bátorságról (és a vakmerőségről) szól.
Az összefüggés tehát nyilvánvaló: a bátor védelmező, aki megjelenik mitológiákban ember feletti cselekedeteivel megtestesül a valóságban néhány kivételes emberben, aki túllép a legtöbb emberi megkötöttségen és határon, így válik valamely nemzet és tagjai javára önzetlenül: hőssé.
.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)